Skip to content

403 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block37
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$271,300
59%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+2.0%
2024$10,490+2.5%
2023$10,235-1.6%
2022$10,404-4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 9690, Page 417Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9183, Page 5Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 7831, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900