Skip to content

540 Central Ave Unit 13Harrison, NJ 07029

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block38
Lot36.01
QualifierC2013
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$81,100
46%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,131+2.0%
2024$4,049+2.5%
2023$3,950-1.6%
2022$4,015+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9017, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1973