Skip to content

503 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 12, 2013

Property Information

Block38
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
51%
Improvement Value:$168,700
49%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+2.0%
2024$7,890+2.5%
2023$7,698-1.6%
2022$7,825+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 934Recorded12/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900