Skip to content

501 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2005

Property Information

Block38
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF&G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,636
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
50%
Improvement Value:$284,700
50%
Total Assessment$574,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,468+2.0%
2024$13,199+2.5%
2023$12,877-1.6%
2022$13,089-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920