Skip to content

111 Patterson StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block40
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
41%
Improvement Value:$290,700
59%
Total Assessment$496,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,653+2.0%
2024$11,419+2.5%
2023$11,141-1.2%
2022$11,279-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,767DeedBook 9573, Page 369Recorded6/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965