Skip to content

212 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 2019

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block41
Lot6.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
28%
Improvement Value:$505,300
72%
Total Assessment$705,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,546+2.0%
2024$16,215+2.5%
2023$15,820-1.6%
2022$16,081-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9451, Page 660NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019