Skip to content

20 Hiram PlHarrison, NJ 07029

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2026

Property Information

Block43.01
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,800
52%
Improvement Value:$275,000
48%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,555+2.0%
2024$13,284+2.5%
2023$12,960-1.6%
2022$13,174+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8783, Page 489Recorded3/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1950