Skip to content

30 Hiram PlHarrison, NJ 07029

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block43.01
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 SF 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,800
64%
Improvement Value:$169,400
36%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+2.0%
2024$10,856+2.5%
2023$10,591-1.6%
2022$10,766-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 7336, Page 292Recorded7/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1950