Skip to content

36 Hiram PlHarrison, NJ 07029

Built 1950

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block43.01
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,700
71%
Improvement Value:$124,000
29%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+5.0%
2024$9,396+2.5%
2023$9,167-1.6%
2022$9,318-21.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$631,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 9795, Page 528Recorded1/11/2024

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 9741, Page 258Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9399, Page 627Recorded5/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950