Skip to content

749 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block44
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$266,200
52%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,110+2.0%
2024$11,867+2.5%
2023$11,578-1.6%
2022$11,769-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8638, Page 111Recorded12/5/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960