Skip to content

2 Kingsland AveHarrison, NJ 07029

Built 2013

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block44
Lot20.07
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,900
43%
Improvement Value:$349,200
57%
Total Assessment$612,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,360+2.0%
2024$14,072+2.5%
2023$13,729-1.6%
2022$13,956-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8918, Page 705Recorded7/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8643, Page 960