Skip to content

725 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block45
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
36%
Improvement Value:$406,900
64%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,942+2.0%
2024$14,642+2.5%
2023$14,286-1.6%
2022$14,521-11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9000, Page 678Recorded10/16/2014

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 7481, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 2005