Skip to content

761 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block45
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,627
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
53%
Improvement Value:$227,300
47%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,432+2.0%
2024$11,203+4.9%
2023$10,680-1.7%
2022$10,860-1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900