Skip to content

101 Hiram PlHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block45
Lot44.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
54%
Improvement Value:$265,900
46%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,378+2.1%
2024$13,105+2.5%
2023$12,780-1.7%
2022$12,995-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960