Skip to content

741-743 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1930

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block45
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,500
51%
Improvement Value:$317,500
49%
Total Assessment$645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,132+2.0%
2024$14,829+2.5%
2023$14,467-1.6%
2022$14,706-25.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft4,368DeedBook 9909, Page 581Recorded6/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930