Skip to content

753-755 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block46
Lot28.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,000
45%
Improvement Value:$398,700
55%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,142+2.0%
2024$16,799+2.5%
2023$16,390-1.6%
2022$16,660-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900