Skip to content

746 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 7, 2008

Property Information

Block46
Lot55.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
76%
Improvement Value:$96,300
24%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,274+2.0%
2024$9,088+2.5%
2023$8,867-1.6%
2022$9,013-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 8634, Page 609Recorded11/19/2008

Property Built

Built

Year Built: 1900