Skip to content

756 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block46
Lot60.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,553
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
51%
Improvement Value:$247,200
49%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,899+2.0%
2024$11,661+2.5%
2023$11,377-1.6%
2022$11,564+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

DeedBook 9309, Page 215Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7719, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1900