Skip to content

764 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block46
Lot64.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,549
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
51%
Improvement Value:$254,100
49%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,061+2.0%
2024$11,819+2.5%
2023$11,531-1.6%
2022$11,721+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900