Skip to content

766-768 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block46
Lot69.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,424
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,600
49%
Improvement Value:$317,100
51%
Total Assessment$621,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,585+2.0%
2024$14,293+2.5%
2023$13,945-1.6%
2022$14,175-16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9117, Page 970Recorded5/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900