Skip to content

635 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1984

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block48
Lot24.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,400
43%
Improvement Value:$346,300
57%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,139+2.0%
2024$13,856+2.5%
2023$13,519-1.6%
2022$13,742-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984