Skip to content

520 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1984

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block48
Lot40.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
41%
Improvement Value:$377,700
59%
Total Assessment$637,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,960+2.0%
2024$14,661+2.5%
2023$14,304-1.6%
2022$14,540-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9482, Page 763Recorded4/22/2020

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 7987, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1984