Skip to content

524 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1984

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block48
Lot42.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
41%
Improvement Value:$369,100
59%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,759+2.0%
2024$14,463+2.5%
2023$14,111-1.6%
2022$14,343-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$622,500

From:

To:

DeedBook 9424, Page 949Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1984