Skip to content

532 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block48
Lot46.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
43%
Improvement Value:$339,800
57%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,071+2.0%
2024$13,789+2.5%
2023$13,454-1.6%
2022$13,675-16.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9472, Page 764Recorded2/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984