Skip to content

540 Cross St(Unit C0110)Harrison, NJ 07029

Built 1989

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block48
Lot50.01
QualifierC0110
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO APT 1D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$147,200
56%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+2.0%
2024$6,028+2.5%
2023$5,881-1.6%
2022$5,978-20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 9499, Page 761Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8976, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1989