Skip to content

503-505 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block48
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,500
50%
Improvement Value:$294,300
50%
Total Assessment$589,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,837+2.0%
2024$13,560+2.5%
2023$13,229-1.6%
2022$13,447-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 9801, Page 101Recorded2/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900