Skip to content

601 Davis Avenue #11Harrison, NJ 07029

Built 1982

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block49
Lot1.01
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage611
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$81,600
58%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,322+2.0%
2024$3,255+2.5%
2023$3,176-1.6%
2022$3,228-22.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft611DeedBook 9667, Page 294Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 8299, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1982