Skip to content

766 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block50.01
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 SBF 6 FAM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,836
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
43%
Improvement Value:$371,200
57%
Total Assessment$651,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,277+2.0%
2024$14,971+2.5%
2023$14,606-1.6%
2022$14,847-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 7244, Page 190Recorded3/13/2004