Skip to content

770 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Apartment

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block50.01
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
31%
Improvement Value:$525,600
69%
Total Assessment$763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,905+2.0%
2024$17,546+2.5%
2023$17,119-0.8%
2022$17,253+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000

From:

To:

Sq Ft6,800DeedBook 9618, Page 494

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 471Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 8966, Page 547Recorded4/9/2014