Skip to content

5 Kingsland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block50.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 1/2SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
35%
Improvement Value:$225,200
65%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+2.0%
2024$7,936+2.5%
2023$7,743-1.6%
2022$7,871-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900