Skip to content

5 Franklin AveHarrison, NJ 07029

Apartment

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block50.02
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,415
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
26%
Improvement Value:$426,900
74%
Total Assessment$575,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+2.0%
2024$13,226+2.5%
2023$12,904-1.6%
2022$13,117-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9165, Page 686Recorded12/16/2016