Skip to content

20 Franklin AveHarrison, NJ 07029

Built 1987

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block51.01
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
24%
Improvement Value:$409,000
76%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+2.0%
2024$12,392+2.5%
2023$12,090-1.6%
2022$12,289-15.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9122, Page 609Recorded6/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987