Skip to content

11 Franklin AveHarrison, NJ 07029

Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block51.02
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,944
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
19%
Improvement Value:$574,800
81%
Total Assessment$712,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,722+2.0%
2024$16,387+2.5%
2023$15,988-1.6%
2022$16,252-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft4,944DeedBook 9598, Page 307Recorded9/16/2021