Skip to content

37 Reynolds AveHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block5
Lot30.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
42%
Improvement Value:$235,200
58%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,436+2.0%
2024$9,247+5.4%
2023$8,771-1.7%
2022$8,920-27.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960