Skip to content

308-310 Passaic Ave(Unit C0205)Harrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block5
Lot42.03
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage749
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
58%
Improvement Value:$89,800
42%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,039+2.0%
2024$4,938+2.5%
2023$4,818-1.6%
2022$4,897+28.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft749DeedBook 9761, Page 787Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7119, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1900