Skip to content

308-310 Passaic Ave(Unit C0401)Harrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block5
Lot42.03
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,027
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
53%
Improvement Value:$109,400
47%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+2.0%
2024$5,389+2.5%
2023$5,258-1.6%
2022$5,344+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9767, Page 450Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,027DeedBook 9687, Page 561Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 7354, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1900