Skip to content

46 Reynolds AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block6
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
46%
Improvement Value:$105,500
54%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+2.0%
2024$4,492+2.5%
2023$4,383-1.6%
2022$4,455+9.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,800

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9777, Page 884Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$41,983

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 9509, Page 37NU CodeFamily (1)Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900