Skip to content

41 Searing AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block7
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
42%
Improvement Value:$168,000
58%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+2.0%
2024$6,656+2.5%
2023$6,493-1.6%
2022$6,601+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900