Skip to content

S Second & First Sts(Block 86 Lot 1.03)Harrison, NJ 07029

Industrial

Last Sale Price
$5,050,000
Last Sale Date
Dec 23, 2011

Property Information

Block86
Lot1.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUSTRL. BLDGS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,184,000
74%
Improvement Value:$2,816,000
26%
Total Assessment$11,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$258,060+2.0%
2024$252,890-7.0%
2023$271,941-1.6%
2022$276,427-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$5,050,000

From:

To:

DeedBook 8830, Page 363Recorded1/25/2012

Property Sale

Sale
$12,500,000
DeedBook 7988, Page 116