Skip to content

Essex St(Block 88 Lot 1.04)Harrison, NJ 07029

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block88
Lot1.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,161+2.0%
2024$1,138+2.5%
2023$1,110-1.6%
2022$1,129-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0