Skip to content

118 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1963

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block90
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SBGF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
54%
Improvement Value:$222,000
46%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,261+2.0%
2024$11,035+2.5%
2023$10,766-1.6%
2022$10,944+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9706, Page 59Recorded10/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963