Skip to content

106 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block92
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
18%
Improvement Value:$358,160
82%
Total Assessment$436,160

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232+55.8%
2024$6,566+2.5%
2023$6,406-1.6%
2022$6,512-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 9557, Page 515Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 8757, Page 16Recorded10/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1900