Skip to content

211 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block95
Lot45.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,400
53%
Improvement Value:$253,400
47%
Total Assessment$537,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+2.0%
2024$12,364+2.5%
2023$12,063-1.6%
2022$12,262-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8746, Page 411Recorded8/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1963