Skip to content

165 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Owner
---
Last Sale Price
$1,334,165
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block10001
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,800
58%
Improvement Value:$357,100
42%
Total Assessment$844,900

Sale
$1,334,165
DeedBook 9661, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1877