Skip to content

25 Mc Williams Pl.(Unit C0505)Jersey City, NJ 07302

Built 1972
Vacant Land

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Mar 14, 2018

Property Information

Block10004
Lot1
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description11S-125U-C1-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$683-0.7%
2024$688+40.1%
2023$491-0.4%
2022$493+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 9294, Page 873Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 9294, Page 873

Property Sale

Sale
$692,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 9102, Page 359Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$643,000

From:

To:

Sq Ft1,017DeedBook 8978, Page 297Recorded6/17/2014

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8779, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1972