Skip to content

235 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block10004
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description7S-99U-C-PKG

Assessment

Land Value:$8,910,000
27%
Improvement Value:$24,090,000
73%
Total Assessment$33,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$736,890-0.6%
2024$741,510+418.8%
2023$142,916-0.4%
2022$143,451+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$5,350,000
DeedBook 7983, Page 277