Skip to content

125 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block10005
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2SFD 1UH 9-2659
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$576,000
66%
Improvement Value:$291,300
34%
Total Assessment$867,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,367-0.6%
2024$19,488+40.1%
2023$13,911-0.4%
2022$13,964+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft1,700DeedBook 9955, Page 840Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5480, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1963