Skip to content

236.5 Seventh StreetJersey City, NJ 07302

Built 1875

Last Sale Price
$1,298,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block10005
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
48%
Improvement Value:$597,300
52%
Total Assessment$1,148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,642-0.6%
2024$25,802+40.1%
2023$18,419-0.4%
2022$18,488+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,298,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 9371, Page 881Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 8870, Page 258

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 8642, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1875