Skip to content

658 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 12, 2002

Property Information

Block10005
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,032
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,000
41%
Improvement Value:$726,200
59%
Total Assessment$1,238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,649-0.6%
2024$27,822+40.1%
2023$19,861-0.4%
2022$19,935+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5976, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1895