Skip to content

253 Eighth St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block10005
Lot3
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0650
Description5S&BT-B-D-12U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$356,200
78%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187-0.6%
2024$10,251+40.1%
2023$7,317-0.4%
2022$7,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9044, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1880